Давайте розглянемо які бувають поверхні столів. Їх плюси і мінуси. І чому варто вибрати саме дерев’яний стіл для вашого дому.
Стіл - один з основних магнітів оселі. За ним часто збирається родина. Люди проводять час разом, вчаться, або працюють. Тому він має бути надійним і зручним, і, по можливості, більшого розміру.
Взагалі це класно - мати великий стіл в оселі. Напишемо про це окремо. Але з якого матеріалу він має бути. Зараз мова йде не про опори, а саме про стільницю. Давайте розглянемо варіанти.
1. Керамічна поверхня.
Доволі модний сучасний матеріал. Це по суті штучний камінь. Дуже твердий. Може мати широку гаму кольорів, навіть всякі принти.
Він легко прибирається, надійний щодо плям і забруднювачів. Він дійсно стійкий до пошкоджень. Але все-одно поверхню керамічного столу можна легко пошкрябати металічним предметом.
Наприклад, якщо ви будете різати щось на ньому ножем, то можете легко залишити подряпини, які потім майже неможливо видалити. Також невідомо як саме ваш керамічний стіл поведе себе якщо поставити на нього гаряче.
Керамічна поверхня також доволі дорога, бо сам по собі матеріал дорогий і потребує складних виробничих процесів.
Особисто мені не подобається що керамічний стіл - холодний. Завжди, коли ви будете класти на нього руки, ви будете відчувати цей холод каміння. Як на мене це зовсім неприкольно.
Також керамічний стіл доволі важкий. Плюсом можна вважати хіба що його відносну стійкість і те що він може непогано вписуватись в сучасні типу “італійскі” дизайни приміщень.
2. Скло.
Розповсюджений варіант поверхні. Зараз доволі часто зустрічається, бо з’явилось багато різновидів твердого загартованого скла.
Скло також доволі тверде. По стійкості до подряпин схоже до кераміки.
Ви їм не поріжетесь, навіть якщо стіл розіб’ється, бо зазвичай використовується загартоване скло, яке одразу розсипається на дуже дрібні шматочки.
Мені як і в керамічному столі не подобається що скло холодне. Мабуть ще холодніше аніж камінь. Торкатись передпліччам такої поверхні не дуже приємно.
Але мабуть найгіршою властивістю скла, є те що воно дуже легко брудниться. Такий стіл потрібно постійно протирати і натирати скло мийним засобом. Як на мене, таке собі задоволення.
3. HPL
Це по-суті пластик. Доволі щільний і зносостійкий. Має різну товщину. Але як правило не дуже велику. До 12мм здається.
Плями будуть видалятись легко. Такому столу все одно на жир і вино. Але, він все-одно чутливий до порізів ножем. Такі поризи будуть залишатись і какопичуватись з часом, бо колір і текстура нанесені зверху на пластику. Всередині ж він просто темний.
На відміну від скла і кераміки - HPL дешевший і не такий холодний. Але він залишається дуже “пластмасовим”, і, як на мене, зовсім не прикрашає інтер’єр.
4. Шпоноване ДСП або МДФ
Може виглядати як натуральне дерево, поки стіл новий. Зовнішній вигляд великою мірою залежить від того яка фарба або лак використовується.
Стійкість до плям залежить від покриття також. Якщо це лаки, то все буде доволі надійно, аж поки стіл не прослужить декілька років. З часом шпон відслоюється від ДСП. Ви всі мабуть пам’ятаєте такі столи з облізлим шпоном або ламінацією на кутах, або хвилями шпону на поверхні.
Справа в тому що волога просочується через мікропори з часом і руйнує клейове з’єднання шпону / ламінату з ДСП. Шпон починає деформуватись від вологи, бо шпон це, по суті тонкий шар деревини. І в результаті маєте те, що маєте)
Довговічність такого столу буде залежати від якості склеювання. Клеї з часом стають все кращі. Але порівняти масивом деревини важко.
5. Ламіноване ДСП або МДФ
Це ще дешевший варіант поверхні, коли ДСП покрито не шаром деревини, а пластиковою плівкою. Зараз ламіноване ДСП, мабуть найбільш розповсюджений матеріал для столів і корпусних меблів через його відносну дешевизну і доступність.
Проте, для поверхні столу цей матеріал мабуть найгірший. Виглядає дешево, особливо, якщо кромки виконані не дуже якісно. Ламінація дуже вразлива особливо на торцях. Легко відклеюється особливо від криволінійних поверхонь.
Матеріал вразливий до порізів і гарячого. Все залежить від якості пластику правда, але яка б вона не була, все-одно доволі легко псується.
Це говорить про їх справжню надійність і довговічність. Саме тому ми є великі фанати дерев’яних меблів, і дерев’яних столів зокрема)
6. Фарбований МДФ
Вище я не розказав про МДФ. По суті це пресований папір. Це целюлозно-плитний матеріал. Це означає що він вразливий до потрапляння вологи, тому його потрібно щільно зафарбовувати або заламіновувати, щоб він слугував надійніше.
Часто з МДФ роблять фасади для кухонь або інших меблів. Але також і стільниці.
Стільниця з МДФ також не буде дуже довговічною. Якість великою мірою залежить від фарби. На такі стільниці наносять багато шарів фарби і грунту, щоб досягти рівномірно-рівної гладкої поверхні. І саме фарба тримає основне навантаження від експлуатації.
Плями з часом на фарбі можуть залишатись, бо все одно вона має пори. І фарбуючі речовини типу вина, на дворічному столі можуть залишатися легко. Коли ви купуєте, ви не перевірите якою фарбою виробник покриває стіл.
Вибір робити звичайно тільки вам. Але варто знати ці нюанси що вирізняють різні матеріали. Я навіть не намагаюсь бути тут об’єктивним) Вибирайте великий дерев’яний стіл! Не пошкодуєте.
7. Дерев’яний стіл
Часто, купуючи або вибираючи дерев’яний стіл наші клієнти питають про надійність поверхні. Ми захищаємо свої столи олією з твердим воском, що, можливо є не найбільш надійним захисним матеріалом, але він має декілька важливих переваг:
- Олія з твердим воском австрійського бренду Адлер, яку ми використовуємо надійно захищає від побутових плям. (Варто зазначити що не будь-яка олія має такий захисний ефект. Багато брендів олії, які ми тестували виявились нездатними захистити деревину від плям. Проте Адлер справляється чудово).
- Покриття з олії легко реставрується. Через 4-5 років ви можете легко оновити стільницю дерев’яного столу навіть в домашніх умовах.
- Олія залишає дуже приємне тактильне відчуття від дотиків до деревини. Ви її майже не відчуваєте на поверхні, а торкаєтесь саме дерева.
- Олія “не боїться” гарячого зовсім. Звичайно це не привід ставити розжарену пательню на стіл. Але щось може залишитись, тільки якщо почне “горіти” сама деревина від високої температури.
Важливою рисою дерев’яного столу є однорідність стільниці на всю товщину. Тобто у вас не буде щось відклеюватись, стиратись, чи відслоюватись в процесі експлуатації бо ваш дерев’яний стіл однаковий на глибину 1-2 чи 10мм.
Це означає що він може бути відреставрований з часом. І навіть ті порізи чи вм’ятини які на ньому залишаються не будуть дуже помітні. З часом вони його навіть прикрашають надаючи своєрідного вінтажного вигляду.
Дерев’яний стіл завжди теплий і приємний на дотик. В нього немає холодного ефекту скляного чи керамічного столу.
Також дерев’яний стіл привносить в оселю цю неповторну естетику деревини. Він здатен розбавити дизайн наших помешкань часто переповнених штучними матеріалами і додати чогось теплого і справжнього.
Дерев’яний стіл - в міру важкий. Це залежить звичайно від товщини стільниці і породи деревини, але загалом дерево ніби саме собою призначене для використання в столі. Недарма саме дерев’яні столи супроводжують людство протягом всієї історії. І саме дерев’яні меблі бувають антикварними.